Sernik na biszkopcie kakaowym
Sernik na biszkopcie kakaowym
Składniki na biszkopt:
2 jaja średniej wielkości
1 cukier waniliowy
2 łyżki cukru
2 łyżki mąki pszennej
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
1 łyżka kakao
Składniki na sernik gotowany:
500g twarogu (ja użyłam tłustego i zmieliłam dwa razy), może być również ser z wiaderka.
2 jajka średniej wielkości
100g miękkiego masła
3/4 szklanki cukru pudru
1/4 szklanki mleka
2 łyżki mąki ziemniaczanej
Polewa:
25g masła
1 łyżka kakao
2 kopiate łyżki cukru pudru
2-3 łyżki mleka
Metoda:
1. Nastawiamy piec na temperaturę 180°C.
2. Zaczynamy biszkopt: oddzielamy białka od żółtek jaj. Ubijamy białka dodając cukier do osiągnięcia białej, błyszczącej konsystencji. Następnie dodajemy po jednym żółtku. Odstawiamy mikser. Mąkę i kakao przesiewamy do naszej piany z jaj, delikatnie mieszając z dołu do góry. Podstawą każdego biszkoptu jest to, by jak najdelikatniej wmieszać suche składniki, by nie 'zniszczyć' wtłoczonego do jajek powietrza.
3. Masę przelewamy do blachy (ja użyłam 20x25cm), może być też blacha okrągła do biszkoptu.
4. Wkładamy do pieca na 10-12 minut. Przed wyjęciem sprawdzamy wykałaczką, lub innym patyczkiem drewnianym, jeśli wychodzi suchy nasz biszkopt jest gotowy.
5. Po włożeniu biszkoptu, przygotowujemy masę serową: Oddzielamy białka od żółtek. Ubijamy białka mikserem do uzyskania białej, gęstej konsystencji. Masło mieszamy z cukrem pudrem łyżką w drugiej misce (żeby uniknąć w kuchni białego pyłu wszędzie - kto już tak zrobił to wie ;), następnie przystępujemy do miksowania. Ucieramy masło z cukrem (gdy powstanie biała puszysta masa), dodajemy po jednym żółtku, następnie po łyżce sera nadal miksując. Odstawiamy mikser, ubite białka wmieszamy powoli łyżką drewnianą lub silikonową. Do szklanki z mlekiem dodajemy mąkę ziemniaczaną, mieszając razem. Przekładamy całą masę do garnka i doprowadzamy do zagotowania. Wlewamy mleko z mąką i mieszamy szybko - zupełnie jak budyń. Wylewamy masę na gotowy biszkopt. Biszkopt możemy posmarować konfiturą, jeśli lubimy przed wylaniem masy. Ten sernik nie jest wysoki, ale jeśli lubimy wysokie serniki, lub chcemy taki zrobić, wystarczy użyć 2x więcej składników na masę serową. Wstawiamy sernik do lodówki.
6. Polewę przygotowujemy, gdy nasz sernik wystygnie i stężeje. Wszystkie składniki wrzucamy do małego garnka, wstawiamy na mały / średni ogień, mieszamy. Gdy tylko lekko się zagotuje, nasza polewa jest gotowa. Wylewamy na schłodzony sernik, rozprowadzamy łyżką.
Smacznego!
Komentarze
Prześlij komentarz