Stek z grilla


Stek z grilla z sosem chrzanowym
Stek z grilla dodatki sałatki na grilla


Stek z grilla :

Składniki:
Steki (w zależności ile potrzebujemy), rodzaj zależy od upodobań. Polecam oczywiście polędwicę, ale te na zdjęciach to rumsztyk (rump) i stek z rostbefu.

Sos:
100 ml słodkiej śmietanki
2 łyżki chrzanu tartego ze słoika
1 garść rukwi wodnej lub rukoli (opcjonalnie)
sól, pieprz







Ponadto:
Ziemniaczki
Czerwona cebula
Pieczarki
Cukinia
Papryka
Koper włoski
Szparagi
 

Metoda:

1. Rozpalamy grilla. W międzyczasie robimy sos: Blendujemy garść rukwi wodnej lub rukoli z odrobiną wody. Ubijamy śmietankę, do niej dodajemy chrzan oraz naszą papkę z sałaty, doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Polecam ten sos do steka, szczególnie latem - idealne połączenie. Oczywiście możemy zrobić tę śmietankę tylko z chrzanem i będzie sos chrzanowy. 

2. Małe ziemniaczki w skórkach wstawiamy do gotowania. Pozostałe warzywa myjemy. Kroimy koper włoski na 6 części oraz łamiemy szparagi (zdjęcie poniżej). Z pieczarek, czerwonej cebuli, papryki i cukinii robimy szaszłyki. Jeśli pieczarki są małe nie kroimy ich, jeśli cukinia jest młoda kroimy w grube plastry, paprykę w duże części i dowolnie nadziewamy na patyczki do szaszłyków.

3. Nasze gotowe szaszłyki skrapiamy oliwą, doprawiamy solą, pieprzem oraz płatkami chilli i kładziemy na grilla razem z koprem włoskim. Szparagi upieką się dużo szybciej, więc możemy je położyć później (po włożeniu naszych steków na grilla). Nasze ugotowane ziemniaczki możemy również położyć na grilla w tym czasie.

4. Steki płuczemy, osuszamy. Nie doprawiamy! Możemy użyć odrobinę oleju i je wysmarować przed położeniem na grilla (jeśli steki nie są tłuste). Jeśli grill jest bardzo gorący kładziemy steki w najbardziej rozgrzanym miejscu i opiekamy po maksymalnie 2 minuty z każdej strony. Gdy zamkniemy mięso, czyli po opieczeniu możemy doprawić solą i pieprzem. Następnie przenosimy je w mniej rozgrzane miejsce na naszym grillu, aby dostały odpowiedniej temperatury w środku. Jeśli stek jest grubości 2-3 cm czyli taki jak mój po 3-4  minutach z każdej strony powinien być średnio wysmażony (taki powinniśmy spożywać, by był najbardziej wartościowy). Jeśli mamy termometr do mięs, możemy sprawdzić (temperatura w środku steka powinna wynosić pomiędzy 55°C - 58°C). Sprawdzanie palcem wymaga wprawy (mięso surowe w środku jak dotkniemy nie będzie 'napięte', gdy mięso zaczyna dostawać temperatury troszkę puchnie, gdy jest sprężyste i przy dodtyku 'odbija' wtedy jest średnio wysmażone - możemy praktykować ;) ). Zdejmujemy steki z grilla i pozwalamy im odpocząć około 5 minut przed spożyciem. Oczywiście tutaj dużo zależy od mocy naszego grilla, od jego temperatury.

Na talerzu widzimy jeszcze papryczkę nadziewaną sałatką na którą przepis znajdzie się w etykietach: grillowanie, sałatki i przekąski.

Smacznego!













Komentarze

Popularne posty