Lekko zabielana zupa botwinkowa


Zupa botwinkowa

Składniki:
1 porcja rosołowa
1.5 litra wody
2 liście laurowe
3 ziela angielskie
sól
350-400g botwiny
2 marchewki 
1 pietruszka
4 - 5 małych ziemniaków (opcjonalnie)
mały kawałek selera
1 nakrętka octu
1.5 litra wody lub wywaru / rosołu
2 łyżki śmietany 
0.5 szklanki wody
pieprz
maggi lub lubczyk
koperek i/lub pietruszka zielona

Metoda:

1. Porcję rosołową myjemy, wkładamy do zimnej wody - wody ma być naprawdę mało, tylko by przykryło naszą porcję rosołową. Od tego będzie zależeć kolor, jakość i smak naszego wywaru. Wody możemy dolać póżniej, nie martwimy się, że zupy będzie mało ;)  Gotujemy, zbieramy szumy, jak przy rosole, po zebraniu szumów - solimy wedle uznania. Wywar może się oczywiście bardziej zagotować, bo przy tej zupie klarowność nie ma takiego znaczenia. 

2. Oddzielamy liście od młodych buraczków, odrzucamy żółte, lub takie które nie wyglądają już dobrze, myjemy. Buraczki, marchew, pietruszkę, seler obieramy ze skórek, ścieramy na tarce o dużych oczkach. Wszystkie te warzywa wkładamy do miski. Ziemniaki obieramy, myjemy, kroimy w kostkę. Liście botwinki kroimy (jak na zdjęciu poniżej). 

3. Gdy porcja rosołowa jest już miękka, wyciągamy ją. Do naszego wywaru wrzucamy starte buraki z warzywami, gotujemy 10 - 15 minut. Po tym czasie dodajemy 1 nakrętkę octu (jak we wcześniejszych postach - ocet używam ostrożnie posługując się nakrętką od butelki jako miarka). Wlewamy więcej wody, lub wywaru (uważamy by nie wlać więcej niż w przepisie, by nie stracić pięknego koloru - zdjęcie poniżej). Dodajemy ziemniaki i liście botwiny, gotujemy do momentu gdy ziemniaki i warzywa będą miękkie  (20min - 30min w zależności od temperatury, ja raczej zupy robię na średnim ogniu - aby smak wolniej uwalniał się do wywaru). 




4. Gdy nasze warzywa w zupie są gotowe, zabielamy lekko: Mieszamy śmietanę z 0.5 szklanki wody (najlepiej trzepaczką), dodajemy kilka łyżek gorącego botwinkowego wywaru. Całość wlewamy powoli do naszej zupy, jednocześnie zupę mieszając do zagotowania, by nie powstały grudki ze śmietany. Uwaga! Jeśli mamy już grudki w naszej mieszance śmietany z wodą i wywarem, przelewamy przez sito. Czekamy, aż całość się zagotuje, doprawiamy maggi, pieprzem, ewentualnie solą, jeśli trzeba. Gotujemy 3 minuty, odstawiamy. Zupka gotowa!

Zupę tę wprost uwielbiam;) zawsze czekam na ten cudowny sezon botwinkowy, u mnie już jest od jakiegoś czasu. Wyrywam z ogrodu i widzę, że ubywa..chyba posieję więcej, aby sezon trwał do póznej jesieni...Przepis jest na około 5 porcji dla dorosłych osób.

Smacznego!

Komentarze

Popularne posty