Krupnik na żeberkach
Krupnik
Składniki:
3 duże żeberka
mały kawałek boczku wędzonego (opcjonalnie)
1.5 litra zimnej wody
1 liść laurowy
2 ziarenka ziela angielskiego
2 ziarenka pieprzu
3-4 średniej wielkości ziemniaki
0.5 szklanki kaszy jęczmiennej gruboziarnistej lub średniej
1 duża marchew
1 korzeń pietruszki
1 mały kawałek selera
1 ząbek czosnku
1 łyżka posiekanej pietruszki zielonej
1 łyżka posiekanego koperku
sól, pieprz, maggi (opcjonalnie)
Jeśli krupnik to u mnie tylko na żeberkach, najlepiej wędzonych - które trudno dostać, bynajmiej u mnie. Tym razem żeberka nie wędzone. Do wywaru można dodać kawałek boczku wędzonego do smaku. Przepis ten jest na około 2.5 litra zupy. Nie podaję ilości przypraw, gdyż każdy lubi inaczej. Sól i pieprz oraz przyprawa do zup to naprawdę kwestia gustu. Ten przepis jest na gęsty krupnik. Jeśli lubimy rzadszy dajemy 1/3 szklanki kaszy.
Metoda:
1. Żeberka płuczemy. Zalewamy zimną wodą i zagotowujemy na średnim ogniu pod przykryciem. Jeśli lubimy wędzony aromat, a nie mamy wędzonych żeberek, dodajemy boczek. Po zagotowaniu zbieramy szumy - ja w tym celu używam malutkiego sitka (takiego do przesiewania cukru pudru). Następnie zbieramy jeszcze raz szumy. Do wywaru w tym momencie dodajemy sól, ziele angielskie, liść laurowy oraz pieprz (jak na zdjęciu poniżej), gotujemy do momentu gdy mięso mięknie.
2. Podczas robienia wywaru, obieramy marchew, pietruszkę oraz seler. Warzywa ścieramy na tarce o dużych oczkach. Obieramy ziemniaki, kroimy w kostkę, wrzucamy do miski z zimną wodą (aby nie poczerniały).
3. Gdy mięso mięknie dodajemy kaszę oraz starte warzywa i czosnek przeciśnięty przez praskę. Gdy mięso jest gotowe, wyjmujemy z wywaru, dodajemy ziemniaki, dolewamy szklankę wody, zagotowujemy. Podczas gotowania możemy dodawać wody, by otrzymać porządaną konsystencję.
4. Przy końcu gotowania (gdy kasza i ziemniaki są gotowe), dodajemy posiekaną pietruszkę i koperek oraz doprawiamy bardziej jeśli trzeba. Zagotowujemy. Serwujemy jak na zdjęciu powyżej, lub obieramy mięsko z kości, kroimy i wkładamy do zupy.
Smacznego!
Komentarze
Prześlij komentarz