Hummus marokański
Hummus marokański
Składniki:
250g ciecierzycy suszonej (jeśli chcemy ugotować), jeśli używamy gotowanej przepis na 500g.
1 mały pęczek kolendry
40ml soku z cytryny
90ml oliwy z oliwek extra virgin
80ml tahini (pasty z sezamu dobrej jakości, dobrze wymieszanej)
1 czubata łyżeczka papryki słodkiej w proszku
1 łyżeczka kuminu mielonego (kminu rzymskiego)
3/4 łyżeczki ostrej papryki w proszku
2 ząbki czosnku
100ml wywaru, lub wody
1 łyżeczka soli
szczypta gozdzików w proszku
szczypta cynamonu
Jeśli chcemy ugotować ciecierzycę suszoną, należy namoczyć ją w wodzie na conajmiej 12 godzin. Następnie, odlać wodę, Nalać świeżej i gotować na średnim ogniu około 45 minut pod przykryciem z dodatkiem łyżeczki soli.
Do tego przepisu potrzebujemy malaksera, robota kuchennego, można zrobić w urządzeniu wielofunkcyjnym, czy też zwykłym blenderem.
Ten hummus to zdecydowanie mój faworyt. Moja propozycja podania jak powyżej z chlebkiem pita i szapagami oraz kilkoma pomidorkami koktajlowymi. Ideane drugie śniadanie, czy też kolacja w wersji wegańskiej.
Polecam również przepis na zwykły hummus w linku poniżej:
oraz przepis na płaski chlebek:
Metoda:
1. Ciecierzycę odcedzamy z wody, ściągamy skórki, ja nie obieram każdej z osobna. Gdy są na sitku, wcieram je w ręce (tak jakbym je sobie ogrzewała, tyle, że z ciecierzycą pomiędzy:) ile skórek zejdzie, tyle wyciągam. Można również zrezygnować z tej czynności. Jednak im mmniej skórek, tym bardziej aksamitny będzie nasz hummus.
2. Kolendrę myjemy, osuszamy na sitku. Usuwamy grubsze łodyżki. Jeśli używamy blendera, siekamy. Jeśli używamy robota kuchennego, kolendrę, czosnek i ciecierzycę miksujemy około 20 sekund.
3. Dodajemy resztę składników (przyprawy, wodę lub wywar, oliwę oraz tahini) i miksujemy po 20 sekund (3 razy, jeśli trzeba więcej), po każdych 20 sekundach, zatrzymujemy. Masę ściągamy ze ścianek na dno naszego pojemnika miksującego. Powtarzamy czynność.
4. Miksujemy do uzyskania pożądanej konsystencji. Możemy dodać oliwy z oliwek, jeśli chcemy, by hummus był bardziej aksamitny. Jeśli używamy wywaru, który już jest doprawiony, uważamy z ilością soli. Polewamy na wierzchu oliwą z oliwek, posypujemy papryką w proszku (ma to na celu wolniejsze wysychanie). Przechowujemy w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku przez 5 dni.
Smacznego!
Komentarze
Prześlij komentarz