Rolady z karkówki w sosie własnym

Rolady wieprzowe w sosie własnym

Składniki na 4 porcje:
4 plastry karkówki (okoł 1-1.5cm)
12 cienkich plastrów boczku wędzonego
1 cebula średniej wielkości
3-4 ogórki konserwowe
4 płaskie łyżki musztardy ostrej np.dijon
sól/ pieprz
1 litr bulionu, lub wody
olej do smażenia
1 łyżeczka masła (opcjonalnie)

Do sosu:
0.5 szklanki wody 
4 łyżki mąki
1 czubata łyżka śmietany

Potrzebujemy głębokiej patelni z przykrywką.

Metoda:

1. Karkówkę rozbijamy tłuczkiem do mięsa, jak na kotlety schabowe. Oprószamy solą i pieprzem z obu stron.


2. Przygotowujemy składniki do nadziania rolad: cebulę obieramy, kroimy w cienkie półplastry. W zależności jaki mamy boczek, kroimy cieniutko, ogórka również kroimy w cienkie plastry.


3. Rozbite kotlety smarujemy łyżką musztardy na każdym z nich, nakładamy boczek, cebulkę, układamy plastry ogórka. 


4. Zwijamy jak na krokiety (z krótszych srton odrobinę do środka i dłuższe w rulon), owijamy nicią (by się nie rozpadły), jak na zdjęciu poniżej. W tym czasie rozgrzewamy patelnię z olejem na dość wysokiej temperaturze (więcej niż średni ogień na gazie, ale nie najwyższy - indukcja w skali od 1-9, wybieramy 7)



5. Na rozgrzaną patelnię umieszczamy rolady. Nie możemy ich często przewracać, bo będą przywierać do patelni. Tutaj bardzo ważnym elementem jest dobre obsmażenie mięsa (będzie to miało ogromny wpływ na jakość naszego sosu). Jeśli czujemy, że rolady przywierają do powierzchni patelni, nie są jeszcze gotowe do przewrócenia. Kolor wysmażenia powinien być brązowy - do ciemno brązowy (patrz zdjęcie poniżej). Nawet jeśli są 'zbyt' brązowe, kolor ten ulegnie zmianie podczas duszenia.


6. Gdy rolady są już dobrze wysmażone, zmniejszamy temperaturę pod nimi, do mniej niż średnia - niska, dodajemy łyżeczkę masła, następnie nasz wywar lub wodę. Całość przykrywamy i dusimy około 45 minut (wszystko zależy od jakości naszego mięsa, czasem potrzeba dłużej).


7. Po tym czasie i gdy mięso jest już miękkie, wyjmujemy rolady na talerz, ściągamy nici (opcjonalnie). W osobnym naczyniu rozrabiamy wodę, mąkę i śmietanę, używając trzepaczki, aby nie było grudek. Dodajemy kilka łyżek gorącego wywaru i mieszamy. Temperaturę wywaru podnosimy, aby widocznie się gotował.


8. Do gotującego się wywaru powoli wlewamy naszą mieszankę wody, śmietany i mąki, jednocześnie mieszając intensywnie. Musimy tutaj uważać , aby nie porysować patelni, jeśli mamy teflonową, lepiej wtedy do mieszania użyć łyżki drewnianej. Ja użyłam trzepaczki, gdyż moja patelnia jest odporna na zarysowania.


9. Gdy sos zgęstnieje, próbujemy. Jeśli potrzeba doprawiamy solą i pieprzem, możemy dodać odrobinę maggi. Rolady wkładamy do sosu i podgrzewamy.


10. Takie rolady są idealne z kluskami śląskimi, polskimi, kopytami, ziemniaczkami, jak tylko lubimy. Uwielbiam z buraczkami jak na zdjęciu tytułowym.

Smacznego!

Komentarze

Popularne posty