Zupa z wołowiny a'la Stroganoff

Zupa a'la Strogonow

Składniki:
1kg wołowiny (rostbef lub ligawa)
2 średniej wielkości cebule
4 ząbki czosnku
3 łyżki papryki czerwonej w proszku
1 płaska łyżka ostrej papryki
0.5 łyżki kuminu mielonego
2 litry bulionu wołowgo, lub innego
4 papryki czerwone
0.5 kg pieczarek
4 grzyby suszone (opcjonalnie)
5 łyżek koncentratu pomidorowego
1 łyżka masła
1 łyżka miodu (opcjonalnie)
5 łyżek oleju
sól/pieprz, odrobinę maggi wedle preferencji

Zupa ta może być w kilku wersjach. Można dodać do niej również kaszę, lub ziemniaki. Jest to idealny, syty obiad jednogarnkowy, idealny gdy mamy gości. Tutaj w tej wersji była przygotowana z zamysłem serwowania jej z chlebem w małych miseczkach (jak na zdjęciu pod przepisem). 

Metoda:

1. Mięso myjemy, kroimy w dużą kostkę (pamiętajmy, że wysmaży się do około połowy jego objętości). Cebulę kroimy w kostkę, przeciskamy czosnek przez praskę, wsypujemy na nią papryki i kumin. Nastawiamy duży garnek na duży ogień z olejem, rozgrzewamy. Wrzucamy mięso na rozgrzany olej. Pamiętamy, aby nie solić i nie doprawiać wołowiny przed smażeniem. Pozwalamy by mięso się wysmażyło, na ciemno brązowy kolor (jak na zdjęciu poniżej), ma to ogromne znaczenie, wpływa na smak i jakość naszej zupy. Na początku wołowina puści soki, po odparowaniu zaczynamy smażyć, mieszając, by się nie przypaliła. 




2. Do naszego mięsa dokładamy cebulę i resztę składników, które wcześniej przygotowaliśmy, smażymy jakieś 5 minut mieszając.

4. Zmiejszamy ogień pod naszym garnkiem z wołowiną na średni/niski (tak pomiędzy), wlewamy 2 litry bulionu i dodajemy grzyby suszone (w zależności od wielkości garnka, bulion ma przkryć naszą wołowinę i około 2 cm ponad). Przykrywamy garnek pokrywką, gotujemy na wolnym ogniu przez około 1.5 godziny, podlewając wodą jeśli potrzeba. Długość gotowania mięsa jest zależna głownie od jego jakości i oczywiście jego rodzaju (mięso powinno być dość miękkie, przed dodaniem warzyw).




5. Podczas gdy mięso gotuje się pod przykryciem, kroimy pieczarki (jeśli małe to na pół, jeśli większe na 4 części), paprykę kroimy w 1cm kostkę. Gdy mięso mięknie, ale się nie rozpada, dodajemy warzywa, doprawiamy solą, pieprzem, dodajemy koncentrat pomidorowy, gotujemy bez przykrywki do momentu, gdy warzywa zmiękną. Na koniec dodajemy łyżkę masła (po to aby ubogacić smak). W zależności jakiego przecieru używamy, gdy zupa jest zbyt kwaśna, dodajemy (lub nie), miód. 

Smacznego!



 

Komentarze

Popularne posty