Kalmary smażone z dipem czosnkowym

Kalmar smażony w panierce
Kalmary

Składniki:
1 średniej wielkości kalmar
1 szklanka mleka
1 szklanka mąki
1 łyżeczka papryki słodkiej w proszku
1 płaska łyżeczka soli
0.5 łyżeczki czarnego pieprzu, lub pieprzu cayenne

głęboki olej do smażenia

Dip czosnkowy:
4 łyżki majonezu
2 małe ząbki czosnku
2 łyżki soku z limonki
sól do smaku

Naprawdę pyszna i szybka przekąska. Przygotujemy ją w niewiele dłużej niż 30 minut.

Świeże kalmary to niestety nie jest to produkt łatwo dostępny. Ale naprawdę polecam, jeśli trafimy na takie. Ja swojego kupiłam na targu rybnym (zdjęcie poniżej). 

Oczywiście gorąco polecam zrobić własny majonez do dipa. Moim zdaniem smak jest absolutnie nie porównywalny, zwłaszcza jeśli chodzi o dipy. Oto przepis na majonez poniżej:

Metoda:

1. Kalmara oczyszczamy: ma on niezbyt skomplikowaną budowę, więc nie jest to trudne. Kalmar to tuba zakończona tułowiem składającym się z 10 odnóg. Oczyszczanie polega na wyciągnięciu tułowia ze środka tuby. Ja zwykle robię to rękami. Staramy się bardzo delikatnie to zrobić, gdyż w środku, w okolicach głowy znajduje się woreczek z atramentem (jest on naturalnym mocnym barwnikiem, więc raczej nie chcemy, aby się wylał), wyciągamy szkielet, który wygląda jak długi plastikowy patyczek i znajduje się z boku tuby. Po wyciągnięciu tułowia, odcinamy odnóża i zostawiamy tubę. Pod bierzącą wodą odrywamy płetwy od tuby, ściągamy lekko fioletową skórkę (nie powinno to sprawiać problemów, czynność podobna do obierania maślaka). Jeśli używamy mrożonego kalmara, rozmrażamy i przechodzimy do punktu moczenia w mleku.

Kalmary na targu rybnym

Kalmar oczyszczony

2. Tak oczyszczonego kalmara kładziemy na desce, płetwy kroimy w paseczki o grubości około 0.5-1cm, jak również tubę kroimy w pierścienie o tej samej grubości. Odnóża zostawiamy w całości, lub kroimy na pół.

Kalmar pokrojony

3. Pokrojonego kalmara wkładamy do miski, zalewamy mlekiem (zabieg ten zmiękcza go, oraz niweluje charakterystyczny zapach) i odstawiamy do lodówki na około 30 minut.

Kalmar w mleku

4. W międzyczasie przygotowujemy dip i panierkę. Majonez mieszamy z drobno posiekanym czosnkiem (lub przeciśniętym przez drobną praskę) oraz sokiem z limonki. Na panierkę mieszamy mąkę, sól, pieprz i paprykę razem.

Panierka do kalmara

5. Olej rozgrzewamy do temperatury 170°C. Odsączamy kalmara z mleka. Panierujemy dokładnie partiami w przygotowanej mące. Wrzucamy na rozgrzany głęboki olej. Smażymy również partiami, aby nie przywarły do siebie. Czas smażenia to około 3 minuty. Odsączamy z tłuszczu na ręczniku papierowym.

6. Dip czosnkowy przekładamy do małej miseczki, wykładamy kalmary. Podajemy z kawałkiem cytryny, lub limonki do pokropienia (opcjonalnie)

Smacznego!

Komentarze

Popularne posty